Dr. Simán László - Egy csodálatos világ...
Dr. Simán László - Egy csodálatos világ, ahogy a madarak is látják.
Dr. Simán László 2009-ben szerepelt először sikeresen az „Év Természetfotósa” pályázaton. A Kanizsa Fotóklub tagja az azóta eltelt időben számos hazai és nemzetközi seregszemlén érdemelt ki valamilyen díjat, elismerést. Ezekből a fotókból, és a szívének kedves képekből hozott egy csokorravalót 2020 utolsó virtuális kiállítására.
Tél
Szikesek
Szikes puszta
Karám
Organikus formák 11
Apálykor
Padisi hajnal
Organikus formák 8
Misurina 1é
Kirándulás
Glacier-mill
Arms
Bükk 2020.
Cormorants
Organikus formák 6.
Padis
Tre Cime di Lavaredo
Viskó
Tavasz
Moravia
Havaria
Hamnoy in the night
Hommage a Gross Arnold
Jodhpur
Reine
Messze jársz
Creature
Organikus formák 7.
Organikus formák 3.
Északi fény 38.
é-19
Organkus formák 4.
Organkus formák 9.
Organkus formák 10.
Kápolna
Pallas tunturi
Mariapfarr 47.
Aurora 13.
Arbatax 4.
Fajszi tavak
Dömörkapu
Organikus formák 1.
Organikus formák 3.
Dr. Simán László - Egy csodálatos világ, ahogy a madarak is látják
Mint szinte minden fotós, így dr. Simán László is őriz a szívében fényképezéssel kapcsolatos gyerekkori emléket. Édesapja hobbifotós volt, elsősorban a családról készített felvételeket, amelyeket zalaegerszeg-landorhegyi panellakásuk fotólaborrá avanzsált konyhájában hívott elő. A honi természetfotózás élvonalában jegyzett, E-FIAP-diplomával is rendelkező alkotóban emellett mély nyomot hagyott a dr. Hamburger Jenő Általános Iskola fotószakkörében eltöltött idő is.
– Biológus szerettem volna lenni, ám a gimnázium utolsó éveiben eltérítették az érdeklődésemet, s végül orvos lettem – meséli dr. Simán László, aki immár 25 éve gyógyítja Söjtör és Pusztaszentlászló lakóit. – Egyetemi tanulmányaim során felhagytam az addig aktív hobbimmal, a lepkészettel, a természet megörökítése iránt érzett erős indíttatásom pedig átmenetileg pihenőpályára került. Nem sokkal azután, hogy elkezdtem praktizálni a söjtöri körzetben, kialakult bennem egyfajta hiányérzet. Ezt az űrt próbáltam egy olyan szabadidős elfoglaltsággal betölteni, ami sikerélményt és örömet okoz számomra, és nem mellesleg látványos eredménnyel is jár.
Dr. Simán László visszatért a gyökerekhez, és választása a természetfotózásra esett. Belátta, hogy ez az a tevékenység, ami hosszú távon segíti őt hivatásának gyakorlásában. A fotóművész szerint a természetfotózás nem véletlenszerű cselekvések sora, sokkal inkább tudatos képalkotás.
– A fotózás 17 műfaja közül ez épp az, amelyiknél nagyon ritkán születik ad hoc jelleggel kép. Sokan nem is gondolnák, hogy az elkapott pillanatoknak tűnő fotók létrejöttét hosszas előkészítés, tervezés, több órás várakozás előzi meg. Nem lehet eredményeket elérni, szépet alkotni, ha véletlenszerűen járom a természetet, látok valamit és megörökítem azt – mondja dr. Simán László, aki a természetfotózás könnyebbik ágát, a tájfényképezést műveli, amely szerinte jobban tervezhető, és az időjáráson kívül csak a nem megfelelő technikai feltételek húzhatják át az ember számításait.
A természetfotósnak egyébként a les-sátras madárfotózással csak kudarcélményei voltak, ráadásul nincs is hozzá elegendő türelme és szabadideje sem. Korábban nem egyszer bosszúsággal töltötte el, hogy több órát töltött a terepen, és végül egy jó képet sem sikerült készítenie.
Dr. Simán László számára nagyjából 2 évvel ezelőtt új kapuk nyíltak meg a fotózásban. Az elsők között volt az országban, aki kiváló minőségű képek rögzítésére is alkalmas drónt vásárolt. Kezdeti félelmei dacára könnyedén sikerült megszelídítenie Kányát, a „repülő madarat”.
– Aki belép a drónos fotózás világába, az az első órákat sokkhatásként éli meg. Egy teljesen új perspektíva tárult elém, ismeretlen dolgokat fedeztem fel, a fény beesési szöge és a tükröződések egy merőben más látásélménnyel ajándékoztak meg. A drónfotózásnak sok „hűha-pillanatot” köszönhetek, legutóbb például egy ipari hulladéklerakót fotóztam a magasból. A terület a levegőből nézve olyan forma- és színvilágot mutatott, amit a földről egyszerűen érzékelni sem lehet. A szürke, iszapos hely 50-100 méter magasban absztrakt, geometriai formákká alakult át, és kiszínesedett.
Nemes egyszerűséggel kijelenthetjük: dr. Simán László a drónfotózás rabja lett. Tervezi, hogy Kányával, na és természetesen fotóstársaival - amint a lehetőségek adottak lesznek - útra kell, és felkeresi a szívének nagyon kedves külföldi helyszíneket. Az úticélok között szerepel Norvégia és Izland, ami napjainkban a drónfotósok Mekkájának számít. Olyannyira, hogy Észak-Norvégiában januárban előfordult, hogy egy fjordon átívelő folyón egyszerre 15-20-an indították el a drónjukat.
Érdeklődés, üzenet az alkotónak