Máté Bence - A csodálatos vadvilág
„Egy jó természetfotó technikailag tökéletes, újszerű, megismételhetetlen, és hitelesen tükrözi a mondanivalóját. Élőlények fotózásánál azok a fotós által okozott ingerekre saját, szabad akaratukból reagálnak. A photoshopos utómunka csak arra hivatott, hogy a fotó minél élethűbben adhassa vissza a valóságot.” (Máté Bence)
Máté Bence - Szürke gém és az egerészölyv - fotó
Máté Bence - Karvalybagoly - fotó
Máté Bence - Nagy kócsagok - fotó
Máté Bence - Nagy kócsagok-1 - fotó
Máté Bence - Rétisas és a szürke gém - fotó
Máté Bence - Andoki lándzsakígyó - fotó
Máté Bence - fehérhátú keselyű és a pajzsos varjú - fotó
Máté Bence - Tőkés récék - fotó
Máté Bence - Szürke gém-1 - fotó
Máté Bence - Jácintkék ara - fotó
Máté Bence - Élescsőrű tukán és a monntezuma zacskómadár - fotó
Máté Bence - Európai mókus - fotó
Máté Bence - Gyurgyalag - fotó
Máté Bence - Nílusi varánusz és a gólytöcs - fotó
Máté Bence - Szürke gémek-1 - fotó
Máté Bence - Szürke gémek - fotó
Máté Bence - Szürke gémek és a rétisasok - fotó
Máté Bence - Afrikai kanalasgém - fotó
Máté Bence - Déli sárgacsőrű tokó - fotó
Máté Bence - Európai szalakóta - fotó
Máté Bence - Fehérajkú bambuszvipera és zöldkoronás briliánskolibri - fotó
Máté Bence - Homloklebenyes baziliszkusz - fotó
Máté Bence - Szürke gém - fotó
Máté Bence - Kis kárókatona és a szürke gém - fotó
Máté Bence - Lármás rétisas és az afrikai marabú - fotó
Máté Bence - Nagy kárókatonák - fotó
Máté Bence - Nagy kárókatonák-1 - fotó
Máté Bence - Nagy kócsagok és a szürke gémek - fotó
Máté Bence - Szürke gém és a nagy kárókatona - fotó
Máté Bence - Rétisas és a szürke gém - fotó
Máté Bence - Vörös róka - fotó
A láthatatlan természetfotós
Máté Bencét nem igazán kell bemutatni, nevét és természetfotós munkásságát világszerte ismerik. A Bridge Budapest nonprofit egyesület felmérése szerint a 9. legismertebb – Magyarországon élő – magyar külföldön. A BBC világverseny történetének legeredményesebb fotósa: az egyetlen ember, akit az év ifjú természetfotósának és az év természetfotósának is megválasztották a világon, illetve egy időben a verseny minden ranglistáját vezette.
Azt már kevesebben tudják a mára több mint hétszáz díjat bezsebelő Bencéről, hogy első madárfotóit Pusztaszeren készítette. A természetfotós a Csongrád-Csanád megyei faluban nőtt fel, házuk a település szélén található vizes élőhely mellett állt. 1993-1996 között minden évben részt vett az iskolájának biológiatanára, Mészáros Zsolt által vezetett természetvédelmi és kézműves nomád sátortáborban. Nyúltenyésztésből és kézműves termékek készítéséből spórolt pénzén Tajti László természetvédelmi őrtől vásárolt egy Zenit 4,5/300-as fotópuskát, amit terepszínűre festett, és azzal cserkelte be a madarakat. Ihász Zoltán volt az első természetfotós, akinek megmutatta képeit, és az ő javaslatára kezdett diafilmre fotózni.
1998 novemberében építette az első leshelyét nádból, ami elé napraforgómaggal csalogatta a madarakat. Az itt készült képekkel I. díjas lett a Csongrád Megyei Természetvédelmi Egyesület fotópályázatán, mondhatni, innen indult Bence fényes karrierje. Mára szinte minden létező díjat megnyert, 2010-ben Londonban a természetfotózás Oscar-díjának tartott, „Az év természetfotósa 2010” (Wildlife Photographer of the Year) címet is begyűjtötte.
Számos eredménye mellett nemzetközi hírnevet a széles körben elterjedt különleges kivitelezésű detektívüveges lesek tervezésével szerzett magának. Húszéves volt, amikor rájött, ha kívül tükör-, belül átlátszó üveggel borítja be a madárlest, akkor kedvére fotózhat. E módszerrel a szakma szerint is forradalmasította a természetfotózást. „Furcsa, hogy ezt az egyszerű ötletet nem alkalmazta senki a természetfotózásban, most pedig már szinte mindenki ilyen módon épít lest.”
Bence évente mintegy ezer órát ül lesben, ebből körülbelül hatszáz óra jut a fotózásra. Mindig alaposan felkészül: a szakirodalomból, majd a valóságban is megismeri a kiszemelt álltat viselkedését, figyeli a természet változását, és előkészíti a terepet. Érdekes, hogy annak ellenére, hogy a madarak között él, szereti nézegetni, tanulmányozni őket, érzelmi kapcsolata nem alakult ki velük. „Amikor egy ember látja, hogy ezek az élőlények mennyire ösztönből cselekszenek, és egyszerű ingerekre egyszerű válaszokkal reagálnak, akkor ennek itt nincs helye. Megtanultam viszont a madarak fejével gondolkozni, ezért, ha kell, képes vagyok egy szempillantás alatt láthatatlanná válni.”
Dr. Kalotás Zsolt, a Magyar Természetfotósok Szövetségének alapító elnöke szerint Máté Bence stílusteremtő fotós: „Újszerű meglátásával, ötleteivel, meglepő technikai megoldásaival teljesen megújította a madárfényképezés gyakorlatát, és példáján okulva, egyre inkább teret nyer az a szemlélet, hogy az állatokat akcióban, illetve jellemző viselkedésük közben érdemes fotózni. Rá jellemző felvételein az etológiailag érdekes és ritka jeleneteket, különleges fényviszonyokban extrém perspektívából ábrázolja. Mindig megújuló, stílusteremtő fotós.”
Máté Bence már nemcsak a természet megfigyelését, hanem a környezettudatosságra nevelést és a természetvédelmet is a küldetésének tartja. A napokban jelentették be, hogy a világhírű természetfotós koncepciója alapján a Hortobágyon megépül a világ első Madárszínháza, azaz a félénk, vadon élő madarak közeli megfigyelését azok zavarása nélkül lehetővé tevő látogatóközpont.
Egyedülálló ökoturisztikai attrakciónak ígérkezik a madármegfigyelő-hely, amely egy busznyi látogatót is képes lesz egyszerre befogadni, ugyanakkor nem zavarja az állatvilágot. A tervek szerint a hortobágyi kisvasúttól egy tanösvény vezet majd egy 50 méter hosszú, hangszigetelt, akadálymentes alagút bejáratához, ahonnan víz fölött és víz alatt is meg lehet figyelni a Hortobágyi Nemzeti Park élővilágát.
Az évente mintegy 30 ezres közönséget befogadó látogatóközpontból többek között kócsagok, bakcsók, szürke gémek és fekete gólyák lesznek megfigyelhetők, az érdeklődés függvényében azonban a komplexumot továbbfejlesztenék majd, parti madarak, majd ragadozó madarak megfigyelésére alkalmassá téve.
Érdeklődés, üzenet az alkotónak