„A természet Isten művészete”
Májusi fotótúra Toszkánában
Toszkána maga a csoda! Aki egyszer járt már Olaszország sajátos hangulatú régiójában, visszahúzza oda a szíve. Sokan fényképezőgéppel a kezükben fedezik fel a vidéket, azon egyszerű prózai ok miatt, hogy a fotózás a hobbijuk, a szenvedélyük… Persze, nem utolsó szempont az sem, hogy az idő múlásával az emlékek megfakulnak, a fényképek azonban képesek újra életre kelteni az élményt.
Toszkána szívébe néhány héttel ezelőtt a Best Photo Tour szervezett izgalmas fotótúrát. A nyolcfős csapat bázisa Chianciano Terme-ben volt, onnan járták be a művészeteket megihlető tájakat, lankás borvidékeket.
- Hambalgó Mihály - Domnoldal -
- Hambalgó Mihály - Kalászmező -
- Hambalgó Mihály - Pipacsos Toszkána -
- Hambalgó Mihály - Virágtenger -
- Kovács Krisz - Családi kép -
- Szabó Zsolt - Podere Belvedere -
- Csorba Ádám - Az a fránya magányos fa -
- Kovács Krisz - Légző nyílás -
- Csorba Ádám - Megszáradt már -
- Csorba Ádám - Csak egy naplemente -
- Berendi Tibor - Toszkán naplemente -
- Topor Márta - Az utolsó pillanat -
– Nem véletlenül esett erre a helyszínre, illetve a májusi időpontra a választásunk – árulta el Szabó Zsolt, a Best Photo Tour (túra)vezetőinek egyike. – Ez a vidék Toszkána legfestőibb régiója, a terület hihetetlenül sok vonzó fotótémát kínál. Tipikus tájak a klasszikus zöld dombokkal, ciprusokkal szegélyezett, utakkal rendelkező gazdaságok, villák, kápolnák és középkori városok. A tavasz ideális idő a fényképezésre, ilyenkor zöldek a lankák, virágzik a pipacs, és sárga virágok is pettyezik a határt. Színek is párosulnak a természethez, fokozva az amúgy is lenyűgöző látványt.
A legjobb fényekben, kora reggel és késő délután a festői vidéket fotózták, napközben pedig ellátogattak a környező kisvárosokba, ahol bejárták a szűk utcákat, a helyi kereskedőktől vásároltak, a kávézók teraszáról figyelték az embereket, szívták magukba az olasz életérzést. S persze a fényképezőgép mindvégig a kezükben volt…
– Minden úgy alakult, ahogy elterveztük, sőt talán még jobban is. Szerencsénk volt az időjárással, ott tartózkodásunk alatt az összes napfelkeltét és napnyugtát sikerült lencsevégre kapnunk – mondta Kovács Krisztián, a Best Photo Tour másik (túra)vezetője. – Igazán jó csapat verbuválódott össze, nem jelentett akadályt, hogy a túra részvevőinek technikai tudása különböző szinten állt, mert közös volt az érdeklődési kör és mindannyiukat fűtötte a lelkesedés, ez pedig kellőképp megalapozta a hangulatot.
Zsolt és Krisztián egyetért abban, hogy „a természet Isten művészete”. Nem titkoltan szeretik az ilyesfajta művészetet fotózni, az érzéssel pedig utasaikat is meg akarják fertőzni. A túrák során igyekeznek olyan helyeket felkeresni, ahol kisebb szerencsével a résztvevőknek olyan lélegzetelállító élményben lehet része, amivel talán csak egyszer az életben találkozhatnak.
Maradva a lélegzetelállító élménynél, látványnál: Krisztián szerint szavakkal leírhatatlan, amikor vörös szőnyegként borítja be a pipacsmező a Toszkán tájat. A több hektárnyi virág mágnesként vonzza a tekintetet, és akkor is lefotózza az ember, ha nem is annyira akarja. A dekoratív pipacs vonzerejével vetekedik a mesebeli olasz táj, a lankás borvidékek napkeltekor mutatott arca.
– Az éjszaka lecsapódó pára a reggeli napfényben hajlamos felszállni, a köd szinte rátelepszik a Toszkán völgyekre. Szerintem egy naplemente sem tudja überelni, amikor tejfölszerű ködben úszik a dimbes-dombos táj. A napnyugtás képekkel ellentétben egyáltalán nem giccses, inkább illetném a különleges, izgalmas, hangulatos jelzőkkel.
A napkelte vs. napnyugta párbajban Zsolt számára is az előbbi a nyerő.
– Fotós barátommal, mentorommal Maros Sanyival szoktuk mondani: a nap végére a természet is elfárad. Reggel mutatja a legszebb arcát, talán mert akkor indul az élet, s tudjuk jól, minden nap új reménnyel ébred. Érdekes, hogy napkeltekor sokkal hosszabbnak tűnik az az idő, amit szép fényekben tudok fotózni. Bevallom, itthon szinte nem is fotózom napnyugtakor.
A csapat drónokkal felszerelkezve kelt útra, annak ellenére, hogy azt hitték, Toszkána nem a „gépmadarak” világa. Csalódtak, méghozzá kellemesen. Nagyon jó felvételek születtek, amelyek azt bizonyítják, hogy a lágy ívű dombok és szelíd magaslatok bizony igénylik a magas látószöget. Sőt, olykor-olykor a tengernyi hullámzó területek megörökítésére a drón szeme sem volt elegendő.
A fotótúra során készült képek közül már többet is publikáltak a különféle közösségi oldalakon. Az egyik „lájkbajnok” kép egy repró, ami a Gladiátor című film ikonikus helyszínén készült. Tudatosan, a megfelelő szöget megkeresve született meg a fotó, melyet aztán az eredeti filmkocka mellé másoltak.
A Best Photo Tour (túra)vezetői 2023 tavaszán visszatérnek Toszkánába, hogy egy másik csapatot is elkalauzoljanak a zöld dombok és ciprusok festői környezetébe. Az elkövetkező szűk 1 évben várnak még fotós kalandok a fiúkra, hiszen egyebek mellett a Dolomitokra, Norvégiába és Madeirára is szerveznek fotótúrákat. Nem árulnak zsákbamacskát, egyet ígérnek, de azt biztosan: a fényképezőgépek memóriájának köszönhetően (a sajátunkról nem is beszélve) az utazások emléke örökre a résztvevőkkel marad.
Érdeklődés, üzenet az alkotónak