Ujhelyi Zsolt - Képmutató
Ujhelyi Zsoltot elsősorban a stúdiós aktfotózás érdekli, amely amellett, hogy kedves, felszabadító időtöltés számára folyamatos feladatokkal is ellátja. A fotós az elmúlt években több mint ötven magyar és nemzetközi kiállításon mutatkozott be képeivel, valamint négy önálló kiállítását láthatták az érdeklődők. 2016-ban felvételt nyert a Magyar Fotóművészek Világszövetségébe.
Sárga kép
Vörös tánc
Ébredés
Forma kontrol
Haj-nal
Kékség - Kék tánc
A három grácia
Haj-jajjj - Forma
Ál Arc - Komplementer
Hat szor Nyolc
Habitus C
Csillagszemű - Álmodó
Origó
Hajcsavar
Kontraszt
Párbaj
Vénuszom - Szépia
Vörös kép
Láncreakció
Habitus
Vaskarika
Habitus B
Natural B
Heszperiszek hajnala
Natural A
Kubista emlék - Sárga kép
Ujhelyi Zsolt fotóművész
A fény, árnyék, mozgás megjelenítése egy fényképen olyan lehetőségeket kínál Ujhelyi Zsolt számára, melyeket már régóta kimeríthetetlennek érez. Mindig lesz több, jobb, más, mint előtte volt! Mert nem csak az a fontos, amit fényképez, a hangsúly sokkal inkább a „hogyanon” van. A fotózások „valóságos élménye összekötve a mentális képalkotással” pedig hozza magával az érzést, amiért érdemes csinálni.
Ujhelyi Zsolt fotós közegben nőtt fel, édesapja amatőr fotóművész volt, aki már a 70-es években akt fotótáborokat szervezett. Talán innen fakad az a belső késztetés, amely a művészi aktfotózás irányába terelte a Kanizsa Fotóklub tagját. Zsolt bár a klub által szervezett programokon is rendszeresen részt vesz, munkáit egyedül hozza létre, a tervezéstől a kidolgozásig.
– Kezdetleges a felszerelésem, egy középkategóriás digitális fényképezőgéppel, 50 mm-es fix optikával és egy 4 évvel ezelőtt vásárolt okostelefonnal dolgozom. Az eszközök adottságaihoz igazítottam a profilom, és csak olyan témákat keresek, melyeket technikailag meg is tudok valósítani. Úgy érzem, bőven akad még kiaknázatlan terület az aktfotózás szövevényes és szerteágazó világában, ami még rám vár – mondta Ujhelyi Zsolt, aki szerint a fotózás nem pusztán a „pillanat megragadásáról” szól. A „megismételhetetlen érzése” szintén fontos eleme a fényképezésnek.
A stúdiós aktfotózás amellett, hogy kedves, felszabadító időtöltés számára, folyamatos feladatokkal is ellátja. Fizetett modellekkel dolgozik, akikkel fél szavakból is megértik egymást. Modellberkekben jól ismerik, ezért bizalmi légkör uralkodik a fotózásokon, gátlásosság nem nehezíti a közös munkát.
– Modellválasztáskor az egyik fő szempont a természetesség. Plasztikázott „celeb modelleket” ritkán fotózok, bennünk hiába is keresném a naturalizmusból fakadó, különleges mozgáskultúrákat. Arról nem is beszélve, hogy a művészi aktfotózáson gyakran hosszú percekig kell mozdulatlanul beülni, beállni egy pózba, ezt pedig nem minden modell tudja megtenni maradéktalanul – tette hozzá Zsolt, aki elárulta azt is, hogy egy-egy fotózáson akár 1500-2000 fényképet is készít, s gyakran előfordul, hogy hónapokon át nem nyúl a nyersanyaghoz.
Képei egyébként elsősorban „fantáziaképek”, nem célja a valóság dokumentálása. Igyekszik a „valódiság érzetét” kiiktatni fotózás közben, és az utómunkánál is szinte kizárólag a fantáziája szab határokat. Próbál egyensúlyt találni az irányított fotográfia, valamint a véletlen adta lehetőségek elegyéből születő újszerűségnek.
– Nagyjából négy éve új helyen, a Vásárcsarnok emeletén működik a stúdiónk, ahol immár ötödmagammal sikerült a fotózáshoz rendkívül kedvező körülményeket kialakítanunk. Azonos háttérrel, fényekkel hosszú hónapok, évek elteltével is tudok modelleket fotózni. A különböző időpontokban készült képeket aztán összedolgozom, a végeredmény pedig rendkívül izgalmas és inspiráló tud lenni – vallotta be Zsolt.
A fotós úgy látja, az utóbbi időben sokan keverik a művészi aktfotót az erotikus fotózással. Szerinte sosem lesz a kettő egy és ugyanaz, a művészi aktfotóknak ugyanis általában nincs, illetve kevés erotikus tartalma van, különlegességét sokkal inkább a formák világa, a látomások és a valódiság nem mindennapi elegyének köszönheti.
Ujhelyi Zsolt elérhetősége: ujhelyifoto@gmail.com
Érdeklődés, üzenet az alkotónak